Makler bankowy – zakup nieruchomości

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zakup przez Polaków nieruchomościna terenie innych państw Wspólnoty stał się dużo prostszy. Szacuje się, że co roku około tysiąca Polaków dokonuje tego typu transakcji. Jednym z nich był nasz klient, Pan Krzysztof, który postanowił zainwestować w dom letniskowy na terenie Hiszpanii.

Zakup ten był przez naszego klienta traktowany przede wszystkim jako dochodowa inwestycja. Przy uwzględnieniu faktu, że ceny nieruchomości w wybranym przez niego regionie rosną nawet o 15% rocznie, w sezonie turystycznym dom może być zaś wynajmowany, tego typu lokata kapitału została przez nas wskazana jako pewniejsza i bezpieczniejsza od inwestycji na giełdzie i bardziej rentowna niż ulokowanie funduszy na lokacie.

Zakup nieruchomości za granicą jest jednak operacją znacznie bardziej skomplikowaną niż analogiczna transakcja na terenie Polski. W imieniu naszego klienta rozpoczęliśmy starania o jej sfinalizowanie od kontaktu z hiszpańskim biurem nieruchomości, które przedstawiło Panu Krzysztofowi kilka interesujących dla niego ofert sprzedaży. Po dokonaniu przez naszego klienta wyboru nieruchomości, nadzorowaliśmy podpisanie umowy przedwstępnej kupna, z uwzględnieniem prawodawstwa polskiego, hiszpańskiego oraz przepisów wspólnotowych. Ponieważ transakcja prowadzona była na rynku wtórnym, dołożyliśmy wszelkich starań, by starannie sprawdzić stan prawny nieruchomości.

Ponieważ pan Krzysztof dysponował wkładem własnym w wysokości 50% wartości nieruchomości, o pożyczkę hipoteczną na sfinansowanie reszty zakupu zdecydowaliśmy się ubiegać w banku hiszpańskim, w którym procedura udzielania kredytu jest znacznie mniej skomplikowana niż w przypadku rodzimych placówek bankowych. Dzięki temu udało nam się zaoszczędzić kilka tygodni oczekiwania na decyzję kredytową i uniknąć konieczności ustanawiania zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości na terenie Polski.

Ukoronowaniem naszych wysiłków było podpisanie przez klienta sprawdzonej przez naszych prawników umowy kupna nieruchomości.

Makler giełdowy inwestuje w nieruchomość na terenie Hiszpanii

Krzysztof Król – makler bankowy

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Royal Finance?